Czy czterodniowy tydzień pracy może być bardziej produktywny?

Jeśli czytasz wiadomości, bez wątpienia usłyszysz o idei czterodniowego tygodnia pracy.

Prawdopodobnie czytasz to i myślisz "tak, proszę!".

Oczywiście, będziesz wtedy prawdopodobnie zastanawiać się, jak zamierzasz zmieścić tę samą ilość pracy, którą masz w pięciu dniach (prawdopodobnie wystarczająco dużo, jak to jest) w jeden dzień mniej.

Ideą tego czterodniowego tygodnia pracy jest to, że wszyscy potrzebujemy przerwy, a dzięki trzem dniom wolnym od pracy z siedmiu, jesteśmy w stanie lepiej zrównoważyć życie domowe i zawodowe, zmniejszyć stres, spędzić czas z naszymi bliskimi i być w znacznie lepszym stanie umysłu, kiedy faktycznie jesteśmy w pracy, siedząc przy naszych biurowych biurkach.

Oczywiście wszystko ma swoje plusy i minusy, więc przyjrzyjmy się plusom i minusom czterodniowego tygodnia pracy, abyś mógł odkryć, czy jest to coś, co sprawdzi się dla Ciebie w praktyce.

Zalety czterodniowego tygodnia pracy

  • Praca przez cztery dni w tygodniu zamiast pięciu daje Ci więcej czasu, który możesz spędzić w domu z bliskimi
  • Mniejszy stres wynikający z mniejszej ilości czasu spędzonego przy biurku w biurze modułowym
  • Bardziej ukierunkowane podejście do pracy. Wiedząc, że masz mniej czasu, aby zrobić swoją pracę w, oznacza, że jesteś prawdopodobnie do pracy ciężej
  • Morale w biurze może być wyższy, ponieważ każdy jest mniej zestresowany i spędza więcej czasu z przyjaciółmi i członkami rodziny
  • Wyższe morale oznacza większą produktywność i większą rentowność dla firmy

Wady czterodniowego tygodnia pracy

  • Będziesz musiał pracować więcej godzin w dni, w które jesteś w pracy, aby nadrobić dodatkowy dzień wolny, chyba że formalnie zmniejszysz swój czas pracy.
  • Świadomość, że musisz zrobić wszystko w ciągu jednego dnia mniej, może oznaczać, że czujesz się pod większą presją, nawet jeśli godziny pracy w tygodniu są takie same.
  • Nie każdy chce pracować w ten sposób i może to nie pasować do Twojej konkretnej sytuacji
  • Klienci mogą stwierdzić, że mają mniejszą możliwość osobistego omawiania problemów, ponieważ jest mniejsza dostępność czasu

Jak widać, plusów jest nieznacznie więcej niż minusów, ale minusy są dość silne.

Jeśli chodzi o produktywność, uważa się, że mniej czasu spędzonego przy biurowym stole jest właściwie plusem, ze względu na większą równowagę między domem a pracą.

Kiedy praca przejmuje kontrolę nad twoim życiem, wyniki nigdy nie są szczególnie pozytywne. W takiej sytuacji stres będzie narastał, mogą pojawić się trudności w życiu domowym, zwłaszcza jeśli partner lub dziecko mają wrażenie, że nie jesteś w stanie spędzać z nimi tyle czasu, ile powinieneś. Prawdopodobnie poczujesz się również wyczerpany, ponieważ wszyscy potrzebujemy przerwy od myślenia o pracy, jak również od jej wykonywania.

Problem polega na tym, że aby klienci czuli, że są w stanie dotrzeć do kogoś w biurze, musi istnieć jakiś schemat zmian. Jeśli biuro jest otwarte tylko od poniedziałku do czwartku, w godzinach pracy, niektórzy klienci mogą nie być w stanie zadzwonić i zająć się swoimi problemami. W rezultacie może to wpłynąć na to, czy zdecydują się kontynuować robienie interesów z tobą, czy też przejdą do jednego z twoich konkurentów.

Jest wiele do myślenia o tym, i to jest tak, że nikt nie będzie zgadzać się całkowicie na to, czy czterodniowy tydzień pracy jest właściwą drogą do przodu, czy nie. Być może sprowadza się to do osobistego wyboru i zależy w dużej mierze od rodzaju pracy, którą wykonujesz, czy jest to wzór, który będzie Ci odpowiadał, czy nie.

Na razie jednak wygląda na to, że przynajmniej trzymamy się pięciodniowego tygodnia pracy. Co przyniesie przyszłość, dopiero się okaże!

O serwisie

Kontakt

kontakt@fifaarena.pl

Galeria

Social media