Statystycznie w biurze spędzamy przynajmniej czterdzieści godzin tygodniowo, nietrudno więc domyślić się, że często czujemy się nie tylko zmęczeni, ale również rozproszeni. Pomieszczenia biurowe są coraz lepiej wyposażone, jeśli jednak analizujemy je pod kątem budowy pozytywnej energii, nie można nie zgodzić się z tym, że pozostawiają one jeszcze wiele do życzenia.
Mamy więc do czynienia z ogromnymi stosami papierów, wiecznym nieładem w segregatorach, a przede wszystkim – z biurkami dostawionymi do ściany. Już to wystarcza, aby nasza efektywność spadała. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, właściwe ustawienie mebli biurowych wcale nie pozostaje bez wpływu na to, w jakiej kondycji psychicznej znajdujemy się w danym momencie. Jeśli więc zadbamy o dobre feng shui może się okazać, że warunki pracy poprawią się w istotny sposób. Ta tradycyjna chińska sztuka ucząca nas, jak kształtować przestrzeń cieszy się w naszym kraju coraz większym, a do tego uzasadnionym, zainteresowaniem.
Określenie feng shui jest połączeniem wyrazów stosowanych na określenie wody i wiatru. Nie zostały przy tym zestawione przypadkowo, mówią bowiem wiele na temat relacji, jakie zachodzą pomiędzy człowiekiem oraz światem, który go otacza. Feng shui stara się więc pobudzić, a następnie również zrównoważyć siły życiowe. Trudno dziwić się zatem, że feng shui jest często postrzegane także jako swego rodzaju filozofia życia. Zgodnie z nią zarówno właściwe dopasowanie mebli, jak i wybór oświetlenia mogą się przyczynić do tego, że człowiek może liczyć tak na dobre samopoczucie, jak i na wygodę. Trafia przecież do pomieszczenia, w którym czuje się bezpiecznie i bardziej pewnie.
Jeśli chcemy wykorzystać zasady feng shui w naszym własnym biurze, powinniśmy postawić przede wszystkim na porządek oraz ład, feng shui zakłada bowiem, że rozstaniemy się ze wszystkimi artykułami biurowymi, które w danym momencie nie są nam potrzebne. Wyrzucać należy więc nie tylko papiery, ale i inne elementy, które przez lata zalegają w biurowych szafach. Nie bez znaczenia wydaje się również kształt biura, ten bowiem powinien być kwadratowy albo prostokątny. Warto unikać tych przestrzeni, które mają kształt litery „L”, nie jest też zalecane umieszczanie dużych filarów oraz ścianek działowych. Kolejnym zastrzeżeniem, które warto wziąć pod uwagę jest zagrożenie, jakie wynika z siedzenia plecami do drzwi. Takie ustawienie sprawia, że tracimy energię i często czujemy się osłabieni. Niebezpieczna jest też linia okno-drzwi oraz okno-okno.